A ketogén diéta fontos mellékhatásai. Mi történik a testedben, ha csökkented a szénhidrátot

A ketogén diéta (keto diéta) világszerte elismert a testzsír lerakódásának gyors és hatékony eredményeiről. A szakértők azonban megkongatják a vészharangot, mert ennek a diétának van néhány mellékhatása, például a keto influenza, amelyekről tudnia kell.

A ketogén diéta a magas zsírfogyasztáson alapul, mérsékelt fehérje, de alacsony szénhidrát- és szénhidráttartalmú. Egy tipikus keto diéta 80% zsírból, 15% fehérjéből és csak 5% szénhidrátból áll. Pontosabban, ha napi 2000 kalóriát fogsz fogyasztani, ez azt jelenti, hogy ebből csak 100 származik szénhidrátból (beleértve az egészséges szénhidrátokat, például a gyümölcsöket és zöldségeket). A ketogén diéta célja a ketózis állapotának gyors elérése, különösen a szervezet azon elhatározása, hogy glükózról zsírra váltson. Minél gyorsabban indukálódik a ketózis állapota, annál gyorsabban kezdi el a szervezet felhasználni a tárolt zsírt és energiává alakítani. A szigorú, magas zsír- és szénhidráttartalmú étrend betartása segíthet a fogyásban, de lehetnek mellékhatásai. Íme egy részük!

Keto légzés

Amikor a szervezet a ketózis állapotába kerül, elkezdi termelni a ketonoknak nevezett melléktermékeket. Ezek a következők: béta-hidroxi-butirát, acetoacetát és aceton. A ketonok általában a lehelettel és a vizelettel szabadulnak fel a szervezetből, szaguk pedig kellemetlen, és különbözik a szokásos rossz lehelettől. A diéta megkezdése után néhány napon vagy egy héten belül változást észlelhet a leheletében, de szerencsére a kellemetlen szag elmúlik, ahogy a szervezet hozzászokik az új diétához.

Gyenge általános állapot

Alacsony szénhidráttartalmú diéta esetén előfordulhat, hogy szervezete nem kap elegendő tápanyagot a szerotonin, egy agyi vegyi anyag előállításához, amely segít szabályozni a hangulatot, az alvást és az étvágyat, amelyek befolyásolják a jólétet. Amíg a szervezet meg nem szokja az új életmódot, lehet szomorú hangulatokkal, energiahiánnyal szembesülni, de ahogy a szervezet alkalmazkodik a rezsimhez, ezek a hangulatok fokozatosan megszűnnek.

Megjelenik az étvágy

A szénhidrátok bevitelének csökkentése az étlapról egy neuropeptid-Y (NPY) nevű vegyi anyag felszabadulását idézheti elő az agyban, ami azt jelzi, hogy több szénhidrátra van szükségünk. Ha a szervezet nem jut elegendő szénhidráthoz, ez a vegyi anyag felhalmozódik, növelheti az étvágyat, és növelheti az étkezési rendellenességek, például az édességek és szénhidrátok túlfogyasztásának kockázatát. Semmi köze ahhoz, hogy nincs elég akaraterőd, de sokkal inkább a szervezet táplálékhiányra adott reakciójához!

Keto influenza

A keto-influenza nem egy normál influenza, hanem a diéta kezdetén fellépő betegség, amelyet a zsírégetéshez való alkalmazkodási folyamat okoz energiaként. A szénhidrátok kiürítése és a ketózis állapotba lépése kellemetlen fájdalmakat okozhat, mint például: fejfájás, fáradtság, hányinger vagy hasmenés. Szerencsére, miután a szervezet alkalmazkodik az új étrendhez, elkezdi jobban érezni magát, és megszabadul ettől az „influenzától”.

A jojó effektus

A keto diéta arról híres, hogy gyorsan megszabadul a felesleges kilóktól, mivel a szénhidrátok hiánya segít a víz és a zsír eltávolításában. Ha abbahagyja a szénhidrátok fogyasztását, a felesleges víz kiürül, és a mérleg kevesebb kilogrammot mutat. Ugyanez történik a zsírokkal. Egy csaknem 20 000 elhízott olasz felnőtt bevonásával végzett tanulmány kimutatta, hogy azok a résztvevők, akik 25 napig követték a keto diétát, 12 kilogrammot fogytak. De hosszú távon az emberek nehezen fogják betartani az ilyen szigorú étrendet, és abban a pillanatban, amikor a diétát felhagyják, megjelenik a jojó-effektus, pontosabban az a pillanat, amikor a kilók könnyen lerakódnak.

Több víz!

Ne lepődj meg, ha a diéta alatt végig szomjas leszel! A keto diéta során az egyik fellépő mellékhatás a szomjúságérzet. A víz kiürülése a szervezetből a szomjúságérzet tartós megjelenéséhez vezet. Nincsenek ajánlások az étrendben javasolt víz minőségére és mennyiségére vonatkozóan, de a szakértők azt mondják, hogy általában addig kell vizet inni, amíg a vizelet halványsárga színű nem lesz.

A fénykép forrása: Shutterstock

Loading...
Tanacs